TeVaMu- tee vaate mulle teollisuudessa

Projektin tavoitteena on kouluttaa osaavaa henkilöstöä teollisuuden tarpeisiin tekstiili-, vaatetus- ja muotialalla. Rahoittajana toimii Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskus (JOTPA). Projektin päätoteuttaja on Tredu.

Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskus -logo
Tredun logo

TeVaMu- tee vaate mulle teollisuudessa

Tavoitteet ja toimenpiteet

Projektin tavoitteena on kouluttaa osaavaa henkilöstöä teollisuuden tarpeisiin tekstiili-, vaatetus- ja muotialalla. Kohderyhmänä ovat heikossa työmarkkina-asemassa olevat: maahanmuuttajat, työvoiman ulkopuolella olevat, alanvaihtajat ja osatyökykyiset.

Tavoite on, että opiskelija suorittaa 45 osaamispisteen sarjatuotannossa toimimisen tutkinnonosaa ja yhtä valinnaista 15 osaamispisteen tutkinnonosaa joka sopii yrityksen osaamisalueelle.

Tulokset

Tee Vaate Mulle – teollisuudessa koulutuksemme päättyi lokakuun lopussa ja koulutuksestamme valmistui 12 opiskelijaa. Merkittävä osa koulutukseen osallistuneista suoritti Sarjatuotannossa toimiminen – tutkinnonosan 45 osp. sekä Laakaus ja leikkuu tutkinnonosan. Koulutuksen päättyessä opiskelijoista 5 työllistyi vaatetusteollisuuteen ja 5 opiskelijaa jatkavat tutkinto-opiskelijoina tekstiili- ja muotialan koulutuksissa.

Suuri kiitos yhteistyöyrityksillemme projektin yhteistyöstä sekä mahdollisuudesta työssä oppimiseen sekä työssä oppimisen ohjauksesta Lymed Oy Image Wear Oy Tam Silk SNT-Group Oy Nousu Yhtiöt Oy sekä Tampereen Vaahtomuovi Oy.

Kesto

Projekti toteutetaan ajalla 1.1.2023 – 28.2.2025.

Salkku.

Kestävä elämäntapa.

Vastuuhenkilö

Projektipäällikkö Anna-Mari Kuukkula anna-mari.kuukkula@tampere.fi, Puh. 040 1544143

Koulutus on Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskuksen rahoittama. Palvelukeskus edistää työikäisten osaamisen kehittämistä ja osaavan työvoiman saatavuutta. Palvelukeskuksen toimintaa ohjaavat opetus- ja kulttuuriministeriö sekä työ- ja elinkeinoministeriö.